Olejek tymiankowy naturalnym środkiem wspomagającym w depresji, nerwicy i bezsenności

Każdy chyba zmaga się przynajmniej okresowo z silniejszym stresem i obniżeniem nastroju. W dzisiejszych czasach coraz powszechniejsza staje się też depresja oraz rozmaite zaburzenia snu, co wiąże się z niedopasowaniem współczesnego stylu życia do ludzkiej biologii. Napięciu i przygnębieniu czesto da się skutecznie zaradzić jednak, używając naturalnych środków, takich jak chociażby olejek tymiankowy.

Olejek tymiankowy – esencja rośliny ukochanej w kuchni śródziemnomorskiej i polskiej

Podobnie, jak wiele innych ziół, tymianek jest rośliną iście międzynarodową. W Polsce powszechnie używany jest od XVII wieku i od razu szybko zaaklimatyzował się w naszym kraju oraz jego kuchni. Na znacznie szerszą skalę stosowany jest jednak w kuchni śródziemnomorskiej. Jego woń jest niezwykle przyjemna i wykazuje liczne korzystne właściwości, co wykorzystuje aromaterapia. Aromaterapia jest dziedziną wiedzy o korzeniach starożytnych, której skuteczność potwierdziła współczesna nauka, a dziś stała się ona dyscypliną akademicką. Bada ona wpływ wonnych części roślin i pozyskiwanych z nich olejków eterycznych na nastrój oraz zdrowie. Olejek tymiankowy to esencja rośliny, z której jest pozyskiwany i wydziela charakterystyczną dla niej woń, która jednak jest wielokrotnie silniejsza.

Olejek tymiankowy – mechanizm działania


Olejki eteryczne, w tym ten pozyskiwany z tymianku, na nastrój działają poprzez stymulację układu limbicznego, który składa się ze struktur kory mózgowej i reguluje on nasz stan emocjonalny i procesy mentalne. Najsilniej z układem limbicznym związany jest zmysł powonienia, a każdy zapach wywiera ściśle określone działanie na stan emocjonalny i procesy myślowe.

Olejek tymiankowy działa przede wszystkim głęboko odprężająco. Jego woń dość szybko i skutecznie radzi sobie z napięciem nerwowym oraz z chmurą czarnych myśli. Najlepiej jest to widoczne w przypadku jego działania ułatwiającego zasypianie znerwicowanym i cierpiącym na depresję osobom. Stosowanie go jest niezwykle łatwe – wystarczy wypełnić jego zapachem pokój przy pomocy kominka aromaterapeutycznego. Można też skroplić nim poduszkę – naturalny olejek tymiankowy, o ile nie jest zafałszowany i kupiony jest u dobrego producenta, nie jest tłusty i nie pozostawia żadnych plam. Tak zresztą testuje się jego jakość w warunkach domowych.

Olejek tymiankowy kupić można niemal w każdej aptece czy sklepie zielarskim. Należy jednak pamiętać, że często powtarzające się epizody przygnębienia, nerwicy i bezsenności wymagać będą konsultacji u specjalisty. Nawet jednak już podczas specjalistycznej terapii, aromaterapia z zastosowaniem olejku tymiankowego i innych olejków eterycznych będzie należeć do cennych wspomagaczy w walce z dolegliwościami na tle psychicznym i nerwowym.

Leaf obraz autorstwa freepik - www.freepik.com